قرار الهی

منبر،سخنرانی،دروس حوزه، مقالات اسلامی،روضه و..

قرار الهی

منبر،سخنرانی،دروس حوزه، مقالات اسلامی،روضه و..

پیوندهای روزانه
پیوندها

۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

سم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌ (۱)
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة الله فی الارضین.

 خوشامد عرض میکنم به همه‌ی شما برادران عزیز و همکاران محترم. یکی از چیزهایی که انسان جا دارد جزو افتخارات کاریِ خود به‌حساب بیاورد و این حقیر هم این کار را میکنم، عبارت است از خدمت در جایگاه امامت مساجد؛ ما هم با شما در این زمینه همکاریم. خیلی خوش آمدید و جلسه همان‌طور که آقای حاج‌علی‌اکبری بیان کردند، واقعاً جلسه‌ی مهم و متفاوتی است؛ با جلسات دیگر ما در اینجا تفاوتهای اساسی دارد. تشکّر میکنم از بیانات پُرمغز آقای حاج‌علی‌اکبری که هم مفید و جامع بود، هم زیبا و خوش‌ساخت و خوش‌ترکیب بود. ما خرسند میشویم وقتی‌که مشاهده میکنیم زبانهای گویای روحانیّت بحمدالله از برجستگی‌ها و از زیورهای بیانی و فکری برخوردارند. ایشان نکات مهمّی را بیان کردند و مژده‌هایی را که بنده به‌طور کامل از آنها مطّلع نبودم ذکر کردند. بنده هم چند نکته را در همین زمینه‌ها عرض میکنم.

 اوّلین مسئله، اهمّیّت خود مسجد است و این ابتکاری که اسلام در آغاز ولادت خود برگزید و محلّ تجمّع مردم را بر محور ذکر و دعا و توجّه به خدای متعال قرار داد. اجتماعات مردم به‌طور طبیعی دارای تأثیراتی است. خب، یک عدّه‌ای دُور هم جمع میشوند، میگویند، می‌شنوند، تصمیم میگیرند، ارتباطات فکری برقرار میکنند، داده‌ها و گرفته‌های فکری بین خودشان دارند؛ این در کجا اتّفاق بیفتد؟ مثلاً در باشگاه‌های اشرافی و اعیانی برای کارهای مختلف اتّفاق بیفتد که در غرب معمول است، یا در قهوه‌خانه‌ها تشکیل بشود؛ [یا مثل‌] روم باستان که در حمّامها آن‌وقت یک چنین اجتماعاتی تشکیل میشد و دُور هم مردم جمع میشدند و رفتن حمّام بهانه بود برای اینکه بگویند و بشنوند؛ یا در جایی تشکیل بشود که محور آن اقامه‌ی صلات است؛ این خیلی فرق میکند. وقتی اجتماع بر محور نماز و ذکر به وجود آمد، آن‌وقت یک معنای دیگری پیدا میکند، یک جهت دیگری پیدا میکند، دلها را به سمت دیگری میکشاند؛ این ابتکار اسلام بود.

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۳۱ مرداد ۹۵ ، ۲۳:۲۹
  • ۳۵۱ نمایش

گریه رهبری در فنوت

اگر ما بخواهیم امام زمان (عج) می آید.


رهبر معظم انقلاب پس از مراسم روضه شهادت امام صادق(علیه‌السلام) در روز ۹ مرداد 1395 در سخنانی فرمودند:

«با دعا و با توسل و با اخلاص و با درست کردن جامعه می‌شود تقدیر الهی را عوض کرد. یعنی الان هم ما اگر آدم بشـویم و آدموار عمل بکنیم، اگــر تقدیر الهی بــرای ظهور حضرت (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف)، مثلا فرض کنید هزار ســال دیگر باشد ممکن است تبدیل بشود به زمانی بســیار نزدیکتر. یعنی اگر مــا خوب عمل بکنیم، این،تقدیرات_الهی را عوض میکند، اگر بد عمل کنیم همان«اشــتّدغضبا...» میشود، یعنی کار عقب میافتد...»


پس از این بیانات یکی از حضار گفت: "انشاءا...پشت سر حضرت آقا در مسجدالحرام نماز بخوانیم" که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «چرا نگفتی مسجدالاقصی؟»

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۲۸ مرداد ۹۵ ، ۰۶:۴۳
  • ۲۹۷ نمایش

تشبیه زنان به مزرعه و کشتزار

همسر داری اسلامی

نِساؤُکمْ حَرْثٌ لَکمْ فَأْتُوا حَرْثَکمْ أَنَّی شِئْتُمْ وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِکمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّکمْ مُلاقُوهُ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ


زنان شما کشتزار شمایند، هرجا وهرگاه که بخواهید، به کشتزار خود درآیید (وبا آنان آمیزش نمائید) و (در انجام کار نیک) برای خود، پیش بگیرید واز خدا پروا کنید وبدانید که او را ملاقات خواهید کرد، وبه مؤمنان بشارت ده.


پیام ها


1- همسر مناسب همچون مزرعه ی مناسب است و سلامت بذر، شرط تولید بهتر است.

2- بذر و زمین، هر دو در تولید نقش مهمّی دارند. زن و مرد نیز در بقای نسل آینده نقش اساسی دارند.

3- در کنار ممنوعیت های موسمی، بهره گیری های دراز مدّت است. 

4- در آمیزش، مرد باید به سراغ زن برود.

5- غرائز نیز باید جهت خدایی بگیرند. اگر هدف از آمیزش، فرزندانی پاک و ذخیره قیامت باشد، آن نیز رنگ الهی می گیرد. 

در صحیح بخاری آمده است: اولیای خدا در آمیزش قصد می کنند که صاحب فرزندانی جهادگر شوند.

6- اگر نسل پاک تحویل دهید، خودتان بهره مند خواهید شد. 

7- زن، نه کالاست و نه منشأ تاریکی، بلکه او بنیان گذار آبادی ها و سرمایه گذار تاریخ و فرستنده هدایای اخروی است. 

8- در مسائل جنسی، تقوا را مراعات کنید. 

9- خواسته های نفسانی باید با تقوا کنترل شود. 

10- ایمان به آخرت، بهترین وسیله ی رسیدن به تقوا می باشد. 


تفسیر نور؛ ج 1؛ ص349

سوره بقره، آیه 223

ریزش مو

در درمان برخی از مشکلات مربوط به مو

بیان نظریه استاد آیت الله علامه سید حسن ضیائی در درمان تعدادی از بیماری‌های مو :

تقویت پیاز مو و تقویت مو:

صبحانه: شیر عسل، شیر خرما، حلیم گندم گوشت بخورید، با ناهار و شام: سبوس گندم، سبوس جو و سبوس برنج بخورید، بعد از غذا: 7 عدد خرما بخورید، سائیدۀ خشک گل نسترن مخلوط با حَنا بر سر بگذارید، روغن بادام تلخ بمالید (افراد دیابتی روزی دو عدد مغز بادام تلخ بخورند)، روغن سیاهدانه بمالید، روغن کُندُش بمالید، روغن آمله بمالید (اَملَج، حافظ الأعضاء).

 

رشد مو:

رشد و مو و تقویت ساقۀ مو: دو ساعت قبل از حمّام، روغن سیاهدانه یا روغن کُندُش به سَر بزنید، و ماساژ با محلول رُزماری (اکلیل کوهی) بدهید (تقویت ساقه مو و ضدّ شوره، توجّه: زن حامله و مادر شیرده و شخصی که ضعف اعصاب دارد، نبایستی محلول رُزماری به سر بزند).

 

رشد مو: مخلوط پودر کُندُر با روغن سِدر

 

رشد دیر موها: روغن آملِه را شبها بر سَر بمالید، موها را بسیار قوی و تارِ مو را سالم و طویل میکند و از زود سفید شدن موها جلوگیری میکند.

 

برای پر پُشت شدن موها خرما به همراه مغز خام شیرین بادام درختی بخورید، ، در جیره غذائی شلتوک باشد روزی یک قاشق چای‌خوری تا یک قاشق پلو خوری یا نصف استکان عرق شلتوک، روغن سیاهدانه که بر پایه روغن بادام تلخ گرفته شده باشد بمالید، روغن بادام تلخ بمالید، کُندُش را پودر نموده در روغن بادام تلخ 20 دقیقه بجوشانید سپس آن روغن را بمالید ( این روغن ها را هر بار یکی را 20 دقیقه قبل از حمام بزنند) ، توجّه: اگر بیمار کم خونی (فقر آهن، فقر ویتامین B12 و...) دارد باید کم خونی خود را نیز درمان کند.

 

رشد مو و رویش مو: سبوس، شلتوک، بابا آدم، عَلَف لیمو، رُزماری (اکلیل کوهی)، حَنا، گیاه دُم اسب، هر یک از اینها را پودر کرده و به نسبت مساوی مخلوط نموده، و سپس 2 عدد تخم مرغ به آن اضافه کنند، و از این مخلوط شب تا صبح بر سَر باشد.

 

* شامپوی طبیعی، تقویت موی و پوست و درمان خارش پوست: مورد (یک سوم) + حنا (یک سوم) + سدر (بیشتر، سه برابر) + روغن زیتون + سرکه طبیعی

 

داروی مرکّبۀ گیاهی برای رشد موی سر: ترکیبات این داروی گیاهی: آویشن، سیر، سدر، کافئین، بابونه، گزنه، عصارۀ برگ زیتون، زعفران، شنبلیله، خارخسک، پرسیاوشان.

 

ریزش شدید مو:

برای جلوگیری از ریزش شدید مو، مراقبت از مو لازم است:

برخلاف جهت مو شانه نکنید، در حمام شانه نکنید، مو را که بلند نگه میدارند نظافتش را رعایت کنند، فرق باز کنند، با ناخن سر را نشوئید، سِشوار را روی دمای بالا نگذارند، از سشوار برای خشک کردن موها استفاده ننمایند بلکه بوسیله حوله خشک کرده و برای حالت دادن آنهم دمای معمولی سشوار را  از فاصله 10 تا 15 سانتیمتری بکار برند، از صابون ها و شامپوهای پُر اسید استفاده نشود، استرس نداشته باشید، تعادل هورمون تستوسترون در مردان باشد، تعادل هورمون استروژن در زنان باشد.

جلوگیری و پیشگیری از ریزش مو:

هر روز روغن کندش بمالید، به همراه غذا سبوس گندم، سبوس جو، سبوس برنج (از هر کدام یک قاشق چایخوری) بخورید، بعد از غذا هفت عدد خرما میل کنید، از دو ساعت قبل از حمّام مخلوط جوشاندۀ گل بابونه با حنای طبیعی بر سر گذارید.

جوشاندۀ برگ چغندر (ضدّ ریزش مو)، گرد سائیده کُندُش، مخلوط با روغن زردۀ تخم مرغ، بر محلّ ریزش مو بمالید.

توجّه: اگر بیمار کم خونی یا استرس دارد باید کم خونی و استرس خود را نیز درمان کند.

 

ریزش موی سکّه ای = آلُوپسِیا آتِ آ

هر روز دو بار شستشو با سرکۀ طبیعی سیب داده سپس با آب شسته و با پارچۀ نخی خشک کرده و محل ریزش موی سکّه ای را روغن کُندُش بمالید، 2.به همراه غذا (ناهار و شام) سبوس و شلتوک بخورید، 3.بعد از غذا (ناهار و شام) هفت عدد خرما بخورید، 4.اگر عصارۀ گل بومادران را با روغن باقِلّایِ مصری مخلوط و هر شب مالیده شود، کوسه را درمان میکند. 5. استرس نداشته باشید.

قرص شیمیائی پرو نیزولون (با تجویز پزشک متخصّص)

 

طاسی جلو سَرِ مردان:

روزی 3 استکان چای سیاهدانه مخلوط با عسل گَوَن بخورید، ماساژ با روغن سیاهدانه دهید، بعد از هر غذا یک قاشق مربّاخوری سیاهدانه مخلوط با عسل آویشن بجوید و بخورید.

 

ریزش موی زیاد جلوی سر زنان = آلوپسی مردانه(طاسی جلو سر)

درمان در پزشکی جدید:

1. دکتر مستوفی (متخصص پوست و مو) به مدّت 1.5 الی 2 سال مصرف دارو شیمیائی اِسپیرُونُولاکتُون آر 25 میلی گرمی، بعد از قطع دارو بمدّت یک سال دوباره آلوپسی باز میگردد

خانم دکتر فاطمه حسینی پور (متخصص پوست و مو) سه دارو تجویز میکند: 1. اِسپیرُونُولاکتُون 25 میلی گرمی، 2.قرص اسید فولیک، 3.قرص دِیان 35 (Diane 35)

این سه دارو را که مریض هم زمان مصرف کند عوارض سوئی دارد: 1.به هم خوردن هورمون های زنانه، 2.کاهش فشار خون، 3.حالت تهوّع

درمان طبیعی طاسی جلوی سر زنان:

هر روز 3 استکان چای رازیانه بنوشید (به مدّت دو هفته و بعد از آن عصرانه یک استکان) مخلوط با عسل آویشن و عسل گَوَن،

نکته: چای رازیانه پنج فائده دارد: 1. درمان خستگی جنسی، 2. ازدیاد شیر مادر=شیر أفزا، 3. إزدیاد هورمون جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون)، 4.درمان قاعدگی های نامنظّم، 5. پیشگیری و درمان آلوپسی مردانه.

هر روز روغن کندش بمالید، به همراه غذا سبوس گندم، سبوس جو، سبوس برنج (از هر کدام یک قاشق چایخوری) بخورید، بعد از غذا هفت عدد خرما میل کنید، از دو ساعت قبل از حمّام مخلوط جوشاندۀ گل بابونه با حنای طبیعی بر سر گذارید.

 

رشد موی ابرو:

روغن بادام تلخ یا روغن کُندُش بمالید.

 

ریزش مژه:

هر روز روغن بادام تلخ بمالد یا سوختۀ دانۀ خرما به مُژه بزند، همچنین سرمه کشیدن با إِثمِد (سنگ سیاه سرمۀ اصفهان = آنتیموآن)

 

چربی مو و چربی پوست سر:

1.هر روز یکبار سرکۀ طبیعی سیب بمالید، 2.شیرۀ اِستبرق، شیرابۀ استبرق (شیرابه عُشَر) ضدّ موی چرب میباشد [توجّه: تمام اجزاء گیاه استبرق سَمّیَّت دارد؛ لذا حسّاسیّت پوستی نداشته باشید]، 3. جوشاندۀ برگ چغندر بمالید.

 

شوره سر و تقویت ساقۀ مو:

بیماری مزمن و عودکننده شورۀ سر که یک نوع بیماری قارچی است

علل شورۀ سر: استرس، دیر استحمام کردن، چاقی و اضافه وزن، پُرخوری و...

محلول رُزماری (اکلیل کوهی) یا شامپو رُزماری [توجه: حامله و بچّه شیرده نباشد]، سرکۀ طبیعی سیب ضدّ شوره و ...، جوشاندۀ برگ چغندر بمالید

 

موهای کم پُشت و نازک و شِکَنَندِه:

دو ساعت قبل از هر حمّام موها را با یکی از این روغن‌ها ماساژ دهید: روغن بادام تلخ، روغن بنفشه طبّی، روغن سیاهدانه، روغن کُندُش

 

خشکی مو و شکنندگی مو:

بعد از غذا 7 عدد خرما خورده، قبل از حمّام روغن کنجد بمالید، بعد از حمّام روغن زیتون به سر بزنید، برای شستن سر از صابون گل ختمی استفاده نمائید. توجّه: از صابون پُر اسید و شامپو پُر اسید استفاده نکنید.

 

رنگ موی طبیعی قهوه‌ای:

جوشاندۀ پوست سخت قهوه ای چوبی أطراف مغز گردو (15 تا 20 عدد)+ جوشاندۀ گل بابونه (سه قاشق غذاخوری)+ وَسمِه یک برابر+ قهوه یک برابر+ حَنا دو برابر، این سه در آن جوشاندۀ مخلوط نمائید.

 

جلوگیری از سفید شدن مو و درمان آن:

هلیلۀ سیاه در عسل خیسانده شود و هر روز یک قاشق بخورد، فولیکول‌های موی سر و رنگدانه های مو باز میگردد

خوردن سه عدد هلیله سیاه که در روغن زیتون زده و قورت داده شود، روغن آملِه به سَر بمالید، پودر آمله مخلوط با حنا، خمیر نموده و بر سر زنند، مخلوط گل نسترن با عسل یا با شکر نیشکر (شکر طبیعی) به مقدار کم بخورید.

 

سیاه شدن موی سَر و طویل نمودن آن:

1ـ هر روز سه عدد هلیله سیاه در روغن زیتون زده، دانه دانه میل شود، 2ـ پودر میوۀ آمله مخلوط با حنا از شب تا صبح بر پوست سَر گذاشته، 3ـ شبها روغن آملِه را به سَر بمالید؛ زیرا موها را بسیار قوی و تارِ مو را سالم و طویل میکند و از زود سفید شدن موها جلوگیری میکند.

 

بیماری زالی یا آلبینیسم (Albinism):

کمک به درمان: 1ـ هر روز روغن بان بمالید، 2ـ هر روز یک عدد هلیلۀ سیاه را خُرد کرده و مخلوط با یک قاشق مربّاخوری روغن زیتون بخورد، 3ـ هرشب یا هر روز صبح یک لیوان آب هویج زرد (زردک) یا دو قاشق غذاخوری مربّای زردک بخورد، 4ـ ضماد پودر برگ درخت انبه (مو را دراز میکند و رنگ آن‌را سیاه می‌کند).

 

شپش سر و قارچ کچلی:

1ـ مو را کوتاه کرده، 2ـ هر روز روغن بِه بزنید (توجّه: طرز تهیۀ روغن بِه: آب میوۀ بِه رسیده را با نصف مقدار آن روغن طبیعی زیتون مخلوط نموده، سپس با شعلۀ ملایم بجوشانید تا زمانیکه مقدار روغن باقی بماند، به چنین فرآورده‌ای روغن بِه گویند که طبیعیت سرد و اثر شفابخش دارد)، 3ـ هر شب سرکۀ طبیعی سیب بمالید، 4ـ جوشاندۀ برگ چغندر بمالید (ضدّ شپش)، 5ـ پوست درختچه سیاه توسه (100 گرم پوست خشک گیاه در یک لیتر آب جوشانده در استعمال خارجی برای بیماری کچلی)، 6ـ برای شپش، سر را با محلول شیمیائی لیندان بشوئید.

 

مو خوره:

در حمّام شانه نزنید، کش و گیرۀ محکم به موها نبندید، از شانه و بُرِس نوک تیز استفاده نکنید.

1ـ از پائین تر از مو خوره، موها را قیچی کنید و نوک موها را روغن زیتون بزنید، 2ـ محلول رُزماری (اکلیل کوهی) به سر بزنید (توجّه:زن حامله و مادر شیرده و شخصی که ضعف اعصاب دارد، نبایستی محلول رُزماری به سر بزند)، 3ـ ضماد کوبیدۀ اسفرزه مخلوط با روغن بنفشۀ طبّی روی محلّ موخورۀ موها بگذارید.

 

حذف موهای زائد:

قسمت‌های پُرمو را بعد از در‌آوردن موها با موچین یا تیغ زدن، با یکی از موارد زیر بمالید:

1ـ قسمت داخل غلاف باقلّا بمالید، 2ـ تخم مورچه بمالید، 3ـ اَشکِ مُو بمالید (اگر شاخۀ انگور را قطع کنید، از جای آن قطره های مایع بی رنگ خارج می‌شود، که به آن گریه یا اشک مو گویند).


برگرفته از وبلاگ استاد آیت الله سید حسن ضیائی متخصص طب اسلامی

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۱۳ مرداد ۹۵ ، ۲۳:۳۳
  • ۳۶۲ نمایش